Історія
  • Реєстрація
РОЗВИТОК ДИТЯЧО - ЮНАЦЬКОГО ТУРИЗМУ НА ВОЛИНІ
      У 2015 році Волинський обласний Центр туризму, спорту та екскурсій відзначив свій славний 75річний ювілей. Історія Волинського центру туризму (перша назва обласна дитяча екскурсійно туристична станція, з 1977р. обласна станція юних туристів, і з 1991р. – Центр туризму, спорту та екскурсій) бере свій початок з 1940 року. Незважаючи на зміну назв установи, керівників основні завдання були та залишаються на сьогодні незмінними – через туризм та краєзнавство привити любов до рідного краю, до здорового способу життя, виховувати патріотизм, почуття відповідальності, національної свідомості.
       За 75 років існування організації було чимало славних сторінок в її розвитку. Десятки тисяч кілометрів подолали волинські туристи пішки, на лижах, човнах, велосипедах і, навіть, на буєрі по Хабаровському та Приморському краю, Карпатах, Криму, Кавказу, Уралу, Тянь-Шаню, Паміру, Саян, Хібін, Алтаю, Камчатки, арктичними пустелями півостровів Кольського та Ямалу, пустелями Середньої Азії, степами України в походах різних категорій складності від І до V, щоб побачити, пізнати, дослідити, змужніти. Школа туризму залишила на все життя свій відбиток в душі десятків тисяч юних волинян та їх наставників.
     На Міжнародних та Всеукраїнських змаганнях, зльотах, конкурсах, олімпіадах збірні команди області, гуртківці ЦТСЕ гідно захищали честь України та Волині, визнавалися кращими з кращих: Чемпіони та призери СРСР (1982,1988 рр.), багаторазові Чемпіони та призери УРСР, України. Десятки «майстрів спорту», сотні «кандидатів у майстри спорту» та першорозрядників, тисячі розрядників – такий здобуток та підсумок роботи колективу Центру туризму. Велика заслуга в досягненні вагомих результатів та розвитку туристсько-краєзнавчої роботи на Волині керівників, тренерів, методистів Центру туризму та туристського активу області - Горобця Ю.К., Толстіхіна Л.М., Третевича Б.М., Кльоца М.М., Альошина О.В., Авдєєва А.В., Климука М.Г., Гуцаленка В.І., Павлюк К.Я., Гнатюка В.Д., Хмелярської Л.В., Грабинської Л.Д. та багато, багато інших.
Наші витоки (40-60-ті роки)
     В обласній газеті «Радянська Волинь» за 4 червня 1940 р. повідомлялося про те, що в Луцьку відкрилась обласна дитяча екскурсійно-туристська станція. А за 26 червня 1940 року перший директор станції Йосип Шлемович Ратнер звітував, що станція організувала для 11 активістів – відмінників області екскурсію до Києва і Канева.
    З 1949 до 1964 року станцію очолювала Корольова-Семашко Тамара Микитівна. Тут працювали гуртки, проводились зіркові походи, краєзнавчі конференції, туристські вечори. При станції працювала турбаза на 100 чоловік з харчуванням і ночівлею, де відпочивали сільські діти, яким проводили екскурсії в музеї, на підприємства міста.
       У 1954 році проведений спільний обласний зліт туристів з юними техніками і натуралістами, а перший зліт юних туристів області відбувся у 1955 році (с.Дачне Ківерцівського району).
Працівники станції постійно надавали методичну і практичну допомогу районам у проведенні походів, змагань, зльотів юних туристів-краєзнавців.
       У 1957 році в смт.Торчин створено перший в області шкільний музей, який очолив вчитель історії Г.О.Гуртовий.
      З 1964 по 1968рр – керівником облДЕТС був Коротун Ігор Миколайович. З його приходом набули більшого поширення багатоденні походи, ускладнились обласні змагання, стали традиційними виїзні семінари відповідальних за туристсько-краєзнавчу роботу в районах, школах. Був створений дієвий туристсько-краєзнавчий актив області.
     У 1965 році станцією започатковано проведення обласного огляду-конкурсу шкільних музеїв, з 1967 року – обласного конкурсу на кращий багатоденний похід та зимову першість області зі спортивного орієнтування. З 1961 по 1967роках збірна області юних туристів-краєзнавців під керівництвом Коротуна І.М. входила в першу трійку найсильніших команд України.
        З 1968 р. по 1982 р. станцію туристів очолював Горобець Юрій Костянтинович. (Перший на Волині виконав норматив   «Майстра спорту СРСР» з туризму. Саме він зібрав колектив однодумців, відданих своїй справі, заклавши фундамент туристсько-краєзнавчої та екскурсійної роботи в області).
      У 1969 році вперше були проведені обласні змагання зі спортивного орієнтування серед школярів. Команда області стала переможцем на дистанції «Смуга перешкод» на ХІІІ Республіканському зльоті.
       Велика увага приділялась розвитку туристсько-краєзнавчого руху на місцях. З цією метою у 1970 році при кожному районному та міському будинку школяра було створено ради сприяння шкільному краєзнавству і дитячому туризму, а в 1973 році – районні та міські туристські станції на громадських засадах.
         У 1970 році проведено І обласний туристський зліт вчителів.
        У 1972 році юні туристи-краєзнавці Волині стали переможцями Республіканської експедиції «В країну знань». У цьому ж році при всіх будинках школяра створено клуби юних мандрівників.
     У 1977 році в програмі обласних туристських змагань було вперше організовано роботу пересувного туристського табору «Волинь – 600» з базовим розташуванням на озері Дружба Ратнівського району. У змаганнях також взяли участь понад 200 школярів Брестської області.
       У 70-ті роки нагромаджено позитивний досвід проведення туристських подорожей, значно розширилась географія маршрутів категорійних походів. Юні туристи Волині побували в різних куточках України, в Карпатських і Кавказьких горах, на Кольському півострові, Приполярному Уралі.
     Обласною дитячо-екскурсійною станцією було організовано роботу туристських баз у Луцьку, Києві, Ленінграді, Москві, Севастополі, в смт.Ясиня Закарпатської області.
      Особливо активізувалась робота з підготовки туристських кадрів. Щорічно проводились виїзні семінари-практикуми з вивчення досвіду туристсько-краєзнавчої роботи інших областей України, Росії, Білорусії, Прибалтики, Молдавії, Грузії, Вірменії.
       Команди області регулярно ставали переможцями Республіканських зльотів з туризму серед учнівської молоді у 1970, 1971, 1973, 1978 роках, призерами Всесоюзних зльотів. Волинська область як осередок успішної туристсько-краєзнавчої діяльності була добре відома у колишньому Союзі.
      В 1981 році започаткований турнір з туризму, присвячений пам’яті Героя Радянського Союзу П.М.Тарасова, який згодом отримав статус Республіканського. В турнірі брали участь команди багатьох областей України, Білорусії, Латвії, Литви та Молдавії.
   У 1981 році збірна команда СШ № 17 м.Луцька завоювала І місце на IVВсесоюзних туристських змаганнях піонерів і школярів, що проходили в Азербайджані (тренери Толстіхін Л.М., Ігнатюк О.В., Третевич Б.М.).
      У 1982 р. Горобець Юрій Костянтинович передав керівництво обласної станції юних туристів своєму вихованцю, а на той час прогрессивному тренеру Толстіхіну Леоніду Миколайовичу (Чемпіон України та СРСР, учасник і керівник походів від І до V категорій складності. Випробував свої сили майже у всіх видах туризму, тренер команди, яка завоювала І місце на IV Всесоюзних туристських змаганнях в Азербайджані, підготував десятки висококласних спортсменів з спортивного туризму та спортивного орієнтування, серед яких чимало "Майстрів спорту").
      Волинські туристи – неодноразові призери та переможці Республіканського та Всесоюзного заочного конкурсів на кращий туристський похід. Найбільших успіхів в той час досягли туристські групи під керівництвом Л.В.Хмелярської, В.Д.Гнатюка, Ю.К. Горобця, Г.А.Толстіхіної. Різноманітна географія походів туристських груп цього періоду: Кавказ, Крим, Карпати, Урал, Памір, Кольський півострів.
    В 1984 році обласна станція юних туристів була представлена на виставці досягнень народного господарства Української РСР.
       В 1988 році на VI Всесоюзних змаганнях, що проходили в Таджикистані, команда СШ №20 м.Луцька завоювала третє місце (тренери Толстіхін Л.М., Бердоус О.Ф., Альошин О.В.).
Значна увага приділяється розвитку спортивного орієнтування. Юні волиняни – неодноразові переможці та призери Республіканських та Всесоюзних змагань. В 1989 році команда області зайняла третє місце на Першості УРСР серед школярів. Майстрами спорту СРСР стали вихованці СЮТур Алла Пігалюк, Андрій Мальчик та Юрій Дорош, які згодом виступали у складі збірної України.
    У 1991 року обласна станція юних туристів перейменована на Центр туризму, спорту та екскурсій (ЦТСЕ).
НАШІ ЗДОБУТКИ У НЕЗАЛЕЖНІЙ УКРАЇНІ
     У рік проголошення незалежності Української держави започатковано Рух учнівської молоді за збереження і примноження традицій, звичаїв, обрядів народу «Моя земля – земля моїх батьків». Волинський обласний центр туризму, спорту та екскурсій організовує і проводить багатогранну і різнопланову краєзнавчу роботу у рамках Всеукраїнського руху учнівської молоді (туристсько-краєзнавча експедиція «Краса і біль Волині», «Дивовижна Волинь»). Вихованці ЦТСЕ щорічно займають призові місця або стають лауреатами Всеукраїнських експедицій.   На рахунку юних волинян – високі досягнення у Всеукраїнських заходах з туризму та спортивного орієнтування. Команди області були найсильнішими на Всеукраїнських змаганнях з техніки лижного туризму у 1993р., 1995р. В 1995 році команда області зайняла І місце на Спартакіаді України зі спортивного орієнтування серед школярів. Вихованці ЦТСЕ Юлія Солоха, Дмитро Петрочук, Андрій Островик виступали у складі збірних команд України на Першості світу і Європи серед юніорів. На рахунку юних волинян високі досягнення на Всеукраїнських та міжнародних змаганнях з туризму - Чемпіони України у 1995-1996 рр., переможці Міжнародного турніру у 1993-1997 рр.
    Почесною грамотою Головного управління геодезії, картографії та кадастру при Кабінеті Міністрів нагороджено Волинський Центр турзму, спорту та екскурсій за значний внесок у вивчення історико-географічної спадщини України.
ДЕВІЗ ХХІ СТОЛІТТЯ «КОЖЕН УЧЕНЬ – ТУРИСТ!»
   У 2000-их роках всупереч усім радикальним реформам Волинський центр туризму зумів вистояти, втримав позиції та продовжити свою роботу.
     З 2000 року Центр туризму щорічно організовує великі наметові туристсько-оздоровчі табори "Волиньюнтур" по 200-600 чол. на озерах Світязь і Мале Згоранське.
      У 2003 році на Всеукраїнських змаганнях туристів-краєзнавців волинська збірна команда зайняла І загальне місце (керівники Грабинська Л.Д., Поліщук Л.М.).
     На Чемпіонаті України з туристсько-спортивних походів серед учнівської і студентської молоді водні походи гуртківців Волинської ЦТСЕ по річці Стохід зайняли І-е та ІІ-е місця (2006, 2007рр., керівник Третевич Б.М.); пішохідний похід ІІ категорії складності по Криму зайняв ІІІ місце (2006р., керівник Яцюк О.Б.).
        З 2007 року (згідно наказу МОН України від 25.12.2006 р. № 847) ЦТСЕ опікає додатковий напрям роботи – військово-патріотичне виховання школярів області. З 2006 року щорічно проводяться змагання фізкультурно-оздоровчого патріотичного комплексу школярів України «Козацький гарт», а з 2011 року – дитячо-юнацька військово-спортивна патріотична гра українського козацтва «Сокіл» («Джура»). У 2012 році Волинський центр туризму об’єднав ці військово-патріотичні спортивні змагання в єдиний масштабний Фестиваль фізичної культури та військово-патріотичного виховання школярів Волині, у яких щороку приймає участь до 600 дітей.
     У 2008 році табір «Юний турист» зайняв І місце в обласному конкурсі серед профільних оздоровчих таборів. Багато років поспіль Центр туризму, спорту та екскурсій організовує і проводить наметовий туристсько-оздоровчий табір «Волиньюнтур». До роботи табору залучаються обдаровані учні, напівсироти та діти з багатодітних чи малозабезпечених сімей.
      У 2008 році на Всеукраїнських змаганнях з лижного туризму збірна команда області посіла І місце (тренер Толстіхін Л.М.).
    З 2008 року відновлено проведення обласних змагань з туризму серед учнів професійно-технічних навчальних закладів та студентів вищих навчальних закладів І-ІV рівнів акредитації.
    У 2009 році на базі Волинського ЦТСЕ проведений Всеукраїнський семінар завідувачів відділів туризму Кримського республіканського, обласних, Київського, Севастопольського міських Центрів туризму і краєзнавства   учнівської молоді.
     З метою удосконалення туристсько-краєзнавчої роботи у навчальних закладах області в 2009 році в районах та містах створено базові школи І-ІІІ ст., а у 2011 – опорні школи І-ІІ ст. з туристсько-краєзнавчої роботи, які є координаційними центрами з даного питання.
    У 2009 році в рамках щорічних змагань з туризму серед освітян був проведений І-й туристсько-спортивний зліт працівників управлінь та відділів освіти Волинської області на турбазі «Юний турист».
     Щороку на Всеукраїнському конкурсі методичних матеріалів роботи педагогів Волинського центру туризму - серед переможців та лауреатів.
    Відповідно до розробленої ЦТСЕ та затвердженої обласним управлінням освіти і науки «Програми розвитку туристсько-краєзнавчої роботи в навчально-виховних закладах Волинської області на 2005-2010 роки» педагогічний колектив ЦТСЕ здійснює комплекс заходів щодо удосконалення системи підготовки туристських кадрів, активної участі школярів області у масових заходах з туризму і краєзнавства, залучення більшої кількості дітей до подорожей, екскурсій, походів по рідному краю. Девіз програми: «Туризм – в кожну школу!, Кожен учень турист» втілюється в життя. Велика увага приділяється питанням самоосвіти, підвищенню професійно-педагогічної кваліфікації, впровадженню інноваційних технологій навчання і виховання. З цією метою працює школа педагогічної майстерності, щорічно проводяться педагогічні читання «Серце, віддане дітям» присвячені педагогічній спадщині В.О.Сухомлинського.
      В 2009 році Центр туризму, спорту та екскурсій пройшов атестацію навчальних закладів. Відповідно до наказу управління освіти і науки облдержадміністрації №252 від 24 квітня 2009 року визначено високий рівень освітньої діяльності і результативності навчального процесу ЦТСЕ, і атестовано його з відзнакою. А у 2010 році за підсумками навчально-виховної роботи в області Центр туризму визнаний закладом року.
       Значна увага приділяється розвитку міжнародного співробітництва. Починаючи з 2010 року Волинський обласний ЦТСЕ проводить Міжнародні змагання зі спортивного туризму серед юніорів «Волинь» за участю команд Литви, Латвії, Білорусії, Росії та областей України. І у 2010 році такі змагання були приурочені 70-річчю установи. На захід прибули іноземні делегації з Литви, Латвії, Білорусі та більшості областей України. На урочистому спортивному святі юних туристів тепло привітав голова Волинської облдержадміністрації Борис Клімчук, який ще школярем займався туризмом та орієнтуванням, пізніше був вчителем та тренером і теж готував команди на туристські змагання.
    Центр туризму є активним учасником різноманітних Всеукраїнських та міжнародних конкурсів, виставок та семінарів. У 2010 році нагороджений Почесною грамотою та медаллю на Всеукраїнському конкурсі «Інноватика в освіті України» за представлений проект «Туристсько-краєзнавчий полігон у навчальному закладі».
      У 2011 році обласному Центру туризму був переданий табір «Сонячний», який став місцем не лише для проведення оздоровлення дітей у літній період, а й центром різноманітних туристсько-спортивний, краєзнавчо-дослідницьких та військово-патріотичних заходів для учнівської, студентської молоді, педагогів, туристського активу області протягом круглого року.
       У 2011 році Центр туризму отримав Почесну грамоту Кабінету Міністрів України та медаль за вагомий внесок у реалізацію державної політики у сфері оздоровлення та відпочинку, високі результати та досягнення в організації оздоровлення та змістовного дозвілля дітей.
      За період своєї історії установа зробила вагомий внесок у розвиток туристсько-краєзнавчої роботи в області і нині є однією з провідних у сфері дитячо-юнацького туризму України та віднесена до найбільших позашкільних навчальних закладів.

Приєднуйте наші новини

Signup to hear the latest from our company by joining our newsletter program below.